ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» обговорили питання системи збору роялті.

ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» обговорили питання системи збору роялті.

12 грудня 2017 року відбувся професійний галузевий спільний веб-семінар з питань впровадження системи збору роялті та побудов організаційної моделі.

ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції»  як уповноважений орган сертифікації насіння та уповноважений представник від України, що виконує функції уповноваженого органу із сертифікації насіння та відповідає  за впровадження Насіннєвих схем ОЕСР по зерновим, Насіннєвих схем по кукурудзі, Насіннєвих схем по сорго та Насіннєвих схем по хрестоцвітих та інших олійних або прядивних культур та наділений повноваженнями щодо видачі сертифікатів ОЕСР і лабораторія якого акредитована в IСTA, має право видавати помаранчеві сертифікати ІСТА безпосередньо прийняли участь в обговоренні  досвіду Канади та  актуальних питань в Україні, спільно з суб’єктами ринку – насіннєвими селекційними компаніями та Насіннєвою асоціацією України.

Налагодження системної моделі та єдиних підходів по сплаті роялті як у виробництві насіння суб’єктами насінництва так і сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують сорти є базовим та фундаментальним для галузі насінництва.

Зокрема, представники ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» — Ігнатенко Євген, Вікторія Хазова,  заслухали представників з Канади:

Ентоні Паркер (Anthony Parker), Уповноважений представник офісу із забезпечення прав селекціонерів рослин (Canada’s Plant Breeders Rights Office, PBRO)

Дейв Кері Dave (Carey), виконавчий директор Канадської насіннєвої торгової асоціації (Canadian Seed Trade Association, CSTA)

Ерін Армстронг (Erin Armstrong), директор з виробничих і регуляторних питань, компанія Кантерра Сідс (CANTERRA SEEDS)

 

Питання, які обговорювалися:

Як організований збір роялті в Канаді? Якою є його загальна схема?

Чи охоплює структура як ліцензійні платежі, так і FSS(насіння для власних потреб)? Як в Канаді організовано збір роялті з насіння для власних потреб (FSS)?

 

В європейських країнах та Канаді, з так званого насіння для власних потреб сплачуються обов’язкові платежі власнику сорту, в Україні — фактично ні.

Наразі, для українських виробників,  організація та  здійсненням платежів за використання сортів у насінні для власних потреб в Україні – надважливе.

Це є величезною проблемою для селекційних установ як вітчизняних так і іноземних.

Представники ДП відзначили, що відстежити використання насіння для власних потреб в Україні практично дуже складно і сільгоспвиробники,   які використовують для власних потреб таке насіння не сплачують роялті. Це завдає економічних збитків всім селекціонерам.

В результаті кошти які могли бути використані і  сприяли б формуванню умов для стимулювання створення  конкурентоспроможних високоякісних сортів та цивілізованого внутрішнього ринку сільськогосподарських культур, відсутні.

В продовження обговореного, відзначимо, що необхідним для системного практичного впровадження побудови організаційної системи збору роялті є:

чітке розуміння організаційно-правової  структури в Україні.

питання законного укладення та адміністрування ліцензійних договорів та договорів з товаровиробниками;

своєчасний контроль використання сорту та насіння на етапі його розмноження та поширення в Україні.